Fibromialgia...??!!

Mit nevezünk fibromialgiának? 

A fibromialgia a második leggyakrabban előforduló egészségügyi probléma, amely a csontokat és izmokat érintheti. Ennek ellenére számtalan esetben nem kerül diagnosztizálásra, ezért derül ki,  hogy mi okozza a kínzó tüneteket. A klasszikus tünetek az egész testben kiterjedten jelentkező állandó fájdalom az izmokban, ízületekben, valamint a folyamatos fáradtság. Akkor nevezhetünk valakit fibromialgiában érintettnek, ha a fent említett tünetek 3 hónapja vagy annál hosszabb ideje fenn állnak.

Tudományos háttér, orvosi magyarázat

A orvostudomány jelenlegi állása szerint nincs gyógymódja a betegségnek. Azonban a rendszeres testedzés, a stressz menedzsment és az egészséges életmód (egyes súlyosabb esetekben a gyógyszeres kezelés) segítségével a tünetek enyhíthetők, s így fibromialgiával is teljes, aktív és normális életet lehet élni.

Az orvostudomány jelenleg nem tudja biztosan azt, hogy mi is okozza a fibromialgiát, azonban vannak, akik úgy gondolják, hogy a probléma  az agy fájdalomfeldolgozásában keresendő. 

Amikor fájdalmat érzel, az ingert az agyad észleli először. Az ingerületek a problémás (sérült) helyről az agyvelőn keresztül az agyadba érkeznek, ami ezeket a jeleket fájdalomként érzékeli. A fájdalom tehát nem más, mint jelzés, arról, hogy valami nincs rendben a testedben. Ahogyan gyógyulsz, a fájdalom enyhül és idővel teljesen megszűnik. Azonban a fibromialgiások esetében a test egészében vagy nagy részében fájdalom érezhető akkor is, ha nincs kiváltó betegség vagy sérülés. Ennek oka az agy fájdalomérzékelésében keletkezett hiba.

A fibromialgiában érintettek szervezetében több olyan sejt található amelyek a fájdalom ingereket tárolják. Emellett pedig kevesebb olyan sejttel rendelkeznek, amelyek a fájdalom csökkentéséért felelősek. Ez azt jelenti, hogy a fájdalom újra és újra fellángol, s az izomcsomók, sérülések és horzsolások erősebb fájdalmat váltanak ki, mint normálisan kellene. Emellett  olyan helyeken is fájdalmat érzékel a test, ahol egyáltalán nem kellene, hiszen nem indokolja azt sérülés vagy fertőzés. Az orvosok jelenleg nem ismernek olyan tényezőt, amely bizonyosan felelős lenne a fibromialgia kialakulásáért. Számos oka lehet annak, hogy a test fájdalomérzékelése hibásan kezd működni, s a kiváltó tényezők sok érintett esetében mások és mások.   

leggyakrabban előforduló kiváltó/hajlamosító tényezők:

  • Gének: A fibromialgiára való hajlam bizonyítottan örökölhető. Amennyiben a családban több fibromialgában érintett található, sokkal nagyobb valószínűséggel fordul elő az utódok körében a fibromialgiára hajlamos, a fájdalomra érzékenyen reagáló családtag.Ezen kívül a szorongásra, lehangoltságra és depresszióra való hajlam is örökölhető, amely tényezők a fájdalmat fokozhatják.
  • Egyéb betegségek: Fájdalommal járó betegségek, mint az arthritis vagy fertőzések növelhetik a fibromialgia kialakulásának esélyét.
  • Érzelmi vagy testi bántalmazás: Azok az emberek, akiket gyerekként bántalmaztak, nagyobb valószínűséggel lesznek érintettek fibromialgiában felnőtt korukban. Ez annak köszönhető, hogy a bántalmazás hatására ezeknél az embereknél megváltozik az agy fájdalom és stressz feldolgozása.
  • Poszttraumatikus Stressz Szindróma (PTSD): Ez a mentális állapot az esetk nagy részében valamilyen szörnyű esemény (háború, autóbaleset, rablás, támadás) hatására, azt követően alakul ki az érintettekben. Néhány esetben ezek az események egyben a fibromialgia közvetlen kiváltó okai is lehetnek.
  • Nem: Az állapot sokkal gyakoribb nők esetében. Az orvostudomány szerint ez abból adódik, hogy a női és a férfi agy különbözőképpen érzékeli és reagál a fájdalomra, valamint a stresszre.
  • Szorongás és depresszió: Ezek és más hangulatot befolyásoló betegségek szerepet játszhatnak a fibromialgia kialakulásában. Azonban erre tudományos bizonyítékot mindeddig nem találtak.
    • Kevés mozgás: A fibromialgia sokkal jellemzőbb azokra az emberekre, akik keveset mozognak. A mozgás sokszor a fibromialgia kezelésének alapját is képezi, hiszen segíthet a fájdalomszint csökkentésébe.
Fibromialgia: az ezerarcú "betegség"
Fibromialgia: az ezerarcú "betegség"

  1. Kiterjedt, akár az egész testet érintő fájdalom.
  2. további gyakori tünetek:
  3. Izomfájdalom, égő érzés, izomrángás vagy izomfeszülés.
  4. Állandó fáradtság, kimerültség.
  5. Problémák a koncentrációval és az emlékezettel: "fibro köd"
  6. Álmatlanság vagy rossz alvás, sok megébredéssel, fáradt ébredéssel.
  7. Idegesség, aggodalom, depresszió.
  8. A fibromialgia tünetei gyakran hasonlítanak az oszteoartritisz és az ínygyulladás tüneteihez. Azonban a fibro esetében nem egy jól körülhatárolható terület fáj, a fájdalom és merevség sokkal inkább az egész testet érinti.
  9. További fibro kísérő tünetek:
  10. Hasfájás, teltségérzet, émelygés, székrekedés és hasmenés: irratibilis bél szindróma (IBS)
  11. Fejfájás
  12. Száj-. orr- és szemszárazság
  13. Érzékenység a hidegre, melegre, fényre vagy zajra.
  14. Gyakoribb vizelési inger.
  15. Zsibbadás, bizsergés az arcon, kezekben, lábakban vagy lábfejekben.
  • A FIBROMIALGIÁRÓL TUDOMÁNYOSAN
  • TÜNETEK
  • KEZELÉSI MÓDOK









© 2020 info.fibro30@.hu. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el